gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

FOLKtime.cz
Vítejte,
můžete se přihlásit nebo registrovat.    Nepamatujete si heslo?
Folkové kapely na Mistrovství Světa, proč ne?
(1 shlédnutí) 1 host
Dolů
Téma: Folkové kapely na Mistrovství Světa, proč ne?
#442
Marod
Fresh Boarder
Příspěvky: 1
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Folkové kapely na Mistrovství Světa, proč ne? Před 6 rok, 9 měsíce  
Ostravské rodinné kapele Marod se nedávno podařilo postoupit do týmu České Reprezentace na Mistrovství Světa v Interpretačním Umění – World Championship Of Performing Arts, WCOPA 2015, které se bude konat v červenci 2015 v Hollywoodu, California, USA (www.wcopa.com). Zní to jako sebechvála, věřte však, že smysl tohoto sdělení je poněkud hlubší.
Co je to WCOPA? Jde o jediné a oficiální mistrovství světa v interpretačním umění, zvané též jako „olympiáda talentů“. Příští rok proběhne již 19. ročník. Účastní se reprezentanti bezmála 60 zemí světa. Jsou to modelky, tanečníci, zpěváci, hudební skupiny, instrumentální muzikanti, herci, baviči, artisté, atd. Nemusím zde asi příliš zdůrazňovat, že je věcí prestiže reprezentovat svou zemi na oficiálním šampionátu. V neposlední řadě je to možnost získat neocenitelné zkušenosti, vždyť komu se podaří vystupovat v Hollywoodu? Na šampionátu jsou pochopitelně přítomni nejen samotní soutěžící, kterých je několik set, ale také novináři a producenti – lovci talentů. Velikosti akce odpovídá mediální zájem v USA a účastnických zemích, tedy s výjimkou českých médií.
Jak se na šampionát dostal Marod? Zúčastnili jsme se postupové multioborové soutěže „Ostravská Pyramida“. Soutěžící z celého Česka se v ní utkali nejen o vítězství v soutěži, ale také o postup na mistrovství světa. V porotě zasedají odborníci z různých oborů umění a také „skauti“ šampionátu, kteří vybírají postupující nejen podle samotného výkonu, ale také podle šance uspět na mezinárodní úrovni. To vyplývá z jejich zkušeností z Hollywoodu.
Kdo to všechno zaplatí? Tady musím zklamat redaktory různých bestialit, či jak se to jmenuje – každý za svoje. My Marodi jsme byli rozhodnuti hned. Půjčili jsme si a nebude-li jiné cesty, budeme to splácet. Ta příležitost nám za to stojí a nejspíš se nebude opakovat. Soutěžícího přijde účast na desítky tisíc, v případě Maroda, nebo jiné kapely, je třeba počítat spíš stovky. To je na každém, jak se rozhodne, nové auto, chata, nebo Hollywood. Drsné? Možná, ale rozhodně svobodné.
Sponzoři a dotace samozřejmě přicházejí v úvahu a mohou do finančních nároků vnést zcela jiné světlo. V tuto chvíli je to na každém ze soutěžících, jak a co se mu podaří dojednat. Zastoupení WCOPA v Česku je věcí několika nadšenců, bývalých účastníků šampionátu, kteří se tím neživí. Chodí do práce a tuto činnost dělají dobrovolně ve svém volném čase. Přesně tak, jak to známe z většiny festivalů u nás. Proto je zatím jednání se sponzory a úřady individuální. Záměrně píšu, že zatím. Bude-li se postupně dařit budovat povědomí o šampionátu, poroste zájem umělců o účast a také zájem úřadů a sponzorů. Pak začne mít větší smysl, aby se tím zabývala nějaká profesionální agentura.
Mediální tma. Jedním ze smyslů tohoto sdělení je právě budování jména WCOPA v naší zemi. Česká média o akci zatím nejeví zájem. Mohu říci, že plošně, protože stejně jako my se pokoušejí aktivizovat tisk, rádia i televize naši předchůdci již několik let – zatím téměř marně. Ne, že by se nepovedlo vůbec nic, ale jde spíš o ojedinělé drobné „štěky“, které k budování povědomí přispěly jen málo. Málo je však více, než vůbec. Až se podaří do médií více proniknout a vybudovat značku šampionátu i v Čechách, bude celá věc s financováním podstatně jednodušší. Jednání se sponzory, stejně jako s úřady o dotacích, bude snazší, budou-li akci znát z médií.
Snad se mi povedlo Vás informovat o nejdůležitějších atributech Mistrovství Světa v Interpretačním Umění a možná i přesvědčit, že mi nejde jen o prostou propagaci naší kapely. Širší povědomí může hodně pomoci všem ostatním, i budoucím nominovaným. Dost velký počet z nich totiž letos zůstane doma prostě proto, že neseženou peníze a jejich rodinné zázemí není takové, jako to naše. My v tom lítáme všichni, naše rozhodování je tedy o to jednodušší.

René Racek Matlášek
Kapelník MAROD
 
Vloženo z Vloženo z
  Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
Nahoru

Kalendář

<< Srpen 2021 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4
161719
232425
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc